Agorafobia

Agorafobia wywodzi się z greckiego i oznacza „lęk przed otwartą przestrzenią”. W potocznej wyobraźni jest to lęk przed wyjściem z domu. Chociaż może to być jeden z objawów tego zaburzenia, nie jest to ani konieczny, ani wystarczający warunek jego istnienia. Co to jest agorafobia? Sprawdź!

Kiedy można mówić o agorafobii?

Centralnym rdzeniem agorafobii jest w rzeczywistości strach lub niepokój przed znalezieniem się w miejscach, w których ucieczka lub otrzymanie pomocy może być skomplikowane, lub niemożliwe. Innymi często obawiającymi się konsekwencjami udania się do takich miejsc, jest atak paniki, złe samopoczucie lub utrata kontroli. Na przykład, jeśli dana osoba zaczęłaby odczuwać panikę w pociągu, a wyjście z pojazdu podczas jazdy byłoby niemożliwe.

Sytuacje, które mogą wywołać atak agorafobii, obejmują np.:

  • transport publiczny (autobusy, pociągi, statki, samoloty),
  • zamknięte przestrzenie (teatry, kina, sklepy),
  • stanie w tłumie lub w kolejce,
  • prowadzenie samochodu,
  • jazdę autostradą,
  • pozostawania samemu na otwartej przestrzeni.

Agorafobia – jak mogę stwierdzić, czy cierpię na nią?

Szacuje się, że agorafobia dotyka prawie 2% populacji ogólnej. U kobiet występuje znacznie częściej niż u mężczyzn, obserwuje się stosunek 2 do 1. Zwykle po raz pierwszy pojawia się przed 35. rokiem życia. Tylko doświadczony psychoterapeuta może śmiało zdiagnozować agorafobię. Jeśli regularnie unikasz pewnych miejsc lub sytuacji, co powoduje znaczny dyskomfort lub ogranicza Twoje funkcjonowanie w różnych obszarach życia (np. w pracy i życiu prywatnym), możesz zasięgnąć profesjonalnej porady. Ponadto agorafobia często wiąże się z paniką. Dlatego warto skorzystać z kompleksowej diagnozy psychologicznej.

Jak wygląda leczenie agorafobii?

Niestety leczenie agorafobii jest generalnie długie i trudne. Zaleca się terapię poznawczą i behawioralną jako podstawowe metody powrotu do normalnego funkcjonowania. Leczenie farmakologiczne polega na przepisaniu leków, które hamują wychwyt zwrotny serotoniny lub innych leków przeciwdepresyjnych.